دکتر زینب علیپور
کشاورزی
قالب وبلاگ
لینک دوستان
گونه شبدرقرمز Trifolium pratense  برگ شبدر قرمز 

 

میوه شبدر قرمز

  این تصاویر برگ -گل -میوه شبدر قرمز را نشان میدهد

خصوصیات شبدر قرمز

در مناطق مرطوب با دمای معتدل یا خنک خوب رشد می کند .گیاهی چندساله کم عمری است و به دو گروه شبدر قرمز یک چین و شبدر قرمز دوچین تقسیم میشود و در این بین شبدر قرمز یکچینه دیرتر گل میدهد ولی بزرگتر بوده و به سرمای زمستان مقاومت بیشتری دارد.برگهای کرکدار با علامت نعل اسبی و گوشوارکهایی با رگه های قرمز سبب شناسایی آسان شبدر قرمز می شود.

شبدر قرمز در مرحله ای که بصورت خوابیده است در برابر چرای متراکم مقاوم است و بدلیل رشد عمودی شبدر قرمز در سال دوم رشد از آن میتوان بعنوان علوفه خشک استفاده نمود.در مقایسه شبدر قرمز با یونجه مشاهده میشود که در مجموع عملکرد شبدر قرمز به اندازه یونجه نیست.

 

         گونه شبدر سفید Trifolium repens

  

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

      

 

 

 

 

  خصوصیات شبدر سفید

گیاه چندساله دائمی  استولن دار است گلهای سفید که همانند سایر بقولات در سراسر جهان گسترده است. و تطابق بسیار خوبی با کاشت مخلوط علف های گرامینه مانند چمن معمولی دارد.ساقه های شبدر خزنده بوده و در محل گره تولید ریشه می نماید.تغذیه علوفه سبز شبدر سفید بیش از مصارف دیگر آن برای دام مناسب است.

 

گونه شبدر مصری                              

 

برنامه تولید شبدر برسیم در برنامه چهار توسعه
 
استان
سال۸۴-۸۳
سال۸۵-۸۴
سال۸۶-۸۵
سال ۸۷-۸۶
سال۸۸-۸۷
سال۸۹-۸۸
چهارمحال و بختیاری
۳۰۰۰
۳۷۸۰
۴۲۴۷
۴۷۷۱
۵۳۶۱
۶۰۲۳
خوزستان
۳۵۷۰۰
۳۹۶۹۰
۴۴۵۹۲
۵۰۰۹۹
۵۶۲۸۶
۶۳۲۳۷
سیستان و بلوچستان
۸۹۲۵۰
۱۶۵۳۸
۹۶۵۲۴
۱۰۴۳۹۱
۱۱۲۸۹۸
۱۲۲۱۰۰
فارس
۶۳۰۰
۷۷۱۸
۸۶۷۱
۹۷۴۱
۱۰۹۴۴
۱۲۲۹۶
گلستان
۷۷۷۰۰
۶۷۴۴۴
۸۹۷۴۴
۹۸۹۴۲
۱۰۹۰۸۴
۱۲۰۲۶۵
گیلان
۲۹۰۵۰
۳۲۰۲۸
۳۵۹۸۳
۴۰۴۲۷
۴۵۴۲۰
۵۱۰۲۹
مازندران
۱۶۶۰۰۰۰
۱۳۵۵۶۶۷
۱۸۳۰۱۵۰
۲۰۱۷۷۴۰
۲۲۲۴۵۵۹
۲۴۵
 
 
مشخصات گیاهشناسی
 شبدر برسیم یاشبدر مصری (Trifolium alexanderium)گیاهی است یکساله، بهاره، مقاوم در برابر شرایط نامساعد و از خانواده بقولات.
   ریشه
   شبدر برسیم دارای ریشه های عمیق، ضخیم و با انشعابات کم زیرزمینی که تا عمق ۶۰-۴۰ سانتی متری خاک نفوذ می نماید. در ریشه اغلب گیاهان تیره لگومینوز از جمله شبدر گره هایی به قطر ۵۰۳ میلی متر وجود دارد که میانگین آنها حدودا بیش از ۲۰ عدد می باشد.این گره ها پر از باکتری ریزوبیوم با اشکال مختلف است که ازت مولکولی هوا (N۲) را جذب و آنرا در ریشه گیاه تثبیت می کنند. این باکتریها نسبت به PH اسیدی خاک بسیار حساس هستند و واکنش خنثی تا اسیدی ضعیف را ترجیح می دهند.
ساقه 
   دارای ساقه هایی راست نازک، ظریف، مدور و منشعب و تو خالی است که پس از برداشت، رشد دوباره کرده و جوانه هایی از قاعده هر ساقه زده می شود. طول ساقه به ۷۰-۶۰ سانتی متر و گاهی بیشتر از یک متر میرسد. قاعده ساقه اغلب صاف و براق و قسمت فوقانی دارای کرک است. فاصله گره های ساقه ۲۰-۱۰ سانتی متر است.
برگ
   برگهای شبدر برسیم از نوع مرکب و سه برگچه ای و کرکدار و معمولا بزرگ و کشیده و به رنگ سبز روشن می باشند. برگ وسطی اندکی کوچکتر از دو برگ کناری است.  برگچه ها دارای شکل تخم مرغی معکوس یا بیضی پهن تا سر نیزه ای کشیده هستند. طول برگچه ها ۵/۱ تا ۵/۳ و گاهی تا ۵ سانتی متر می باشد.

گل

   گلهای شبدر برسیم کوچک، سفید و یا زرد کم رنگ و کاملا  دگرگشن است که گرده افشانی آن بوسیله حشرات صورت می گیرد. گل آذین مخروطی تا تخم مرغی و در مرحله میوه تا ۵/۱ سانتی متر عرض دارد. جام کل کرم رنگ و ۱۳-۸ میلیمتر طول دارد و ۲-۵/۱ برابر طول کاسه است. هر گل دارای ۱۰ پرچم است که ۲ تای آن بهم چسبیده و یکی جداست.
  فصل گلدهی اوایل تا اواسط بهار است. میوه آن نیام است که با دو شکاف باز می شود.

شبدر برسیم
 تاریخچه و سطح زیر کشت
      خاستگاه این گیاه به درستی روشن نیست و گمان می شود که والد آغازین آن از بین رفته باشد. این گیاه یکی از گیاهان علوفه ای مهم سرزمین های خاورمیانه و شمال آفریقا است که احتمالا از سوریه به مصر و فلسطین برده شده است. سطح زیر کشت آن در مصر بالغ بر ۵/۳ میلیون هکتار(سال ۱۳۸۱) است. کشت آن در نقاط مختاف دنیا از جمله جنوب اروپا، آفریقا، هندوستان، خاور نزدیک، الجزایر، تونس، لیبی، پرتغال، اسپانیا، ایتالیا، آمریکای شمالی و جنوبی و مرکزی رواج دارد.
   بذر شبدر مصری برای اولین بار توسط اداره مراتع وزارت کشاورزی  به کشور وارد و در حال حاضر در نواحی مازندران، گیلان، گرگان، خوزستان، فارس، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری و چند استان دیگر کشت می گردد.

[ پنجشنبه ۱۳۸۸/۱۱/۲۹ ] [ ] [ د.علیپور ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سلام خدا برسرور کائنات محمد مصطفی و اهل بیت ایشان که بهانه خلق هستی و رحمتی بر عالمیان اند .اينجانب مدرس دانشگاه پيام نور در رشته آب و خاك و دانشجوي دكتري خاكشناسي-شيمي و حاصلخيزي خاك مي باشم.مطالب وبلاگ در خصوص مسائل تخصصی کشاورزی و بطور متمرکز خاکشناسی -شیمی و حاصلخیزی خاک -فیزیک خاک- و مرتعداری در جهت دسترسی دانشجویان و محققین کشاورزی تهیه شده است همینطور مقالاتی در آن گنجانده شده است .امید است در دشت وسیع کشاورزی قطره ای مثمرثمر باشد.

عهد نامه

  • سیب سفید